Jak działa blockchain?

Wydaje się to wszystko bardzo skomplikowane, a jednak łatwo wyjaśnić, że sensem blockchain jest utrzymanie wspólnej i zbiorowej księgi rachunkowej transakcji w cyfrowej postaci. Są to informacje rozproszone po całej sieci, w takich samych kopiach.
jak dziala blockchain lancuchZrealizowane w danym momencie transakcje to zbiór tworzący taka księgę. Nie ma tu mowy o komputerach, sieci i technologii, która by dokonywała weryfikacji. Brak jest systemów zarządzających, a przez to transakcje są niemalże bez kosztowe. Przy takiej technologii to najzwyklejszy komputer może brać udział w uwierzytelnianiu przesłanych transakcji. Skomplikowane zabezpieczenia kryptograficzne zabezpieczają księgę transakcji przed niepowołanym dostępem. Transakcje są jawne i widoczne dla wszystkich użytkowników księgi transakcji, ale widoczne tylko dla konkretnych użytkowników w ramach i praw dostępu do portfeli. Całą ich historię, od początku istnienia blockchain aż po dziś dzień, można przejrzeć i zweryfikować. Dane, transakcje i ich kolejność są odporne na podrobienie i wszelkiego rodzaju manipulacje. Sama filozofia blockchain, zaawansowane metody matematyczne i zabezpieczenia kryptograficzne pozwalają nam ufać danym zawartym w księgach rachunkowych transakcji.

jak dziala blockchain

Inwestor Paul D. Forrest na swoim profilu w LinkedIn zobrazował działanie publicznego łańcucha bloków na przykładzie bitcoina.

Ważne wydarzenia Bitcoin

2008               Koncepcja Bitcoin – cyfrowej waluty
2009               Pierwsza transakcja w sieci Bitcoin
2009               Ustalono kurs wymiany  1$ = 1309 BTC
2010               Zakup pizzy za 10 000 BTC – pierwsza transakcja
2011/02          1 BTC = 1$
2011/06          1BTC = 10$
2013               Pierwszy bankomat Bitcoin
2013               Bitcoin uznany za pełnoprawny pieniądz prywatny w Niemczech
2013               1 BTC = 1000$
2013               Dania zwalnia z podatku obrót Bitcoinami
2016               Japonia oficjalnie uznaje Bitcoina za pieniądz

2017                1 BTC = 1200 $