Kryptowaluta oparta jest na systemie blokchain, ale nie zasłużenie tą technologie łączy się tylko z cyfrowym pieniądzem. Blockchain ma wiele innych zastosowań poza inwestowaniem w cyfrowe monety . Rzeczywiście, blockchain ma potencjał, aby być tak przełomowy, jak internet stał się w 1990 roku.

Ale do czego służy technologia blockchain, poza kryptowalutą? Oto kilka praktycznych przykładów:

1. Ochrona zagrożonych gatunków

Połączenie globalnego ocieplenia z utratą siedlisk oznacza, że ​​w ciągu ostatnich czterech dekad świat widział kręgowce ponad połowę. To pierwsze masowe wyginięcie od czasu utraty dinozaurów 65 milionów lat temu.

Technologia Blockchain może być nieoceniona dla osób, które próbują chronić zagrożone gatunki. Organizacja pozarządowa Uganda, Care for the Uncared , współpracuje ze specjalistami blockchain w Londynie, aby stworzyć nowy sposób śledzenia i rejestrowania zdrowia, położenia geograficznego i wzorców migracji gatunków.

2. Zmiana rynków ropy

Być może ironicznie, biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób obwinia przemysł naftowy o spadek bioróżnorodności na świecie, blockchain działa również na rzecz zwiększenia wydajności firm naftowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W lutym 2018 r. Firma S & P Global Platts (globalny dostawca informacji o towarach) ogłosiła , że uruchomi oparty na blokach blockchain system raportowania składowania ropy naftowej w strefie przemysłowej Fujairah w ZEA.

Dzięki funkcjom walidacji danych, blockchain znacznie zmniejszy potrzebę nadzoru regulacyjnego nad danymi i pomoże wyeliminować błędy ludzkie.

3. Głosowanie elektroniczne

Ze względu na nieodłączne problemy związane z bezpieczeństwem i oszustwami związanymi z głosowaniem, bardzo niewiele krajów przeszło na elektroniczne urządzenia do głosowania (EVM).

I to wstyd. Trudno zaprzeczyć, że EVM sprawiają, że głosowanie jest bardziej dostępne, a tym samym może zwiększyć demokratyczny udział. Jednak większość krajów zdecydowała, że ​​ryzyko przeważa nad pozytywami. (jak to bywa, w przypadku gdyby blokchain okazał się niezbędny….no cóż, wszedłby wkrótce do stałego użytkowania,  z drugiej strony zastanawia mnie fakt wstrzemięźliwości odnośnie tej technologii, może jeszcze rządy nie wymyśliły jak to one mogłyby na tej technologii zarobić i ja zmonopolizować, xd)

Blockchain może zaoferować rozwiązanie. Niezmienność blockchain oznacza, że ​​kwestie takie jak podwójne głosowanie, zmiana głosów i usuwanie głosów zostaną wyeliminowane z dnia na dzień. Blockchain usunie również potrzebę liczenia głosów i doprowadzi do prawie natychmiastowych wyników po zamknięciu ankiet. ( kiedyś )

4. Opieka zdrowotna

Jednym z sektorów, w których technologia blockchain okazuje się najbardziej transformatywna, jest branża opieki zdrowotnej. Eksperci sugerują, że poprawi wszystko, od rejestrowania pacjenta po śledzenie łańcucha dostaw.

We wrześniu 2018 r. Dział blockchain IBM ogłosił plany nowej aplikacji korzystającej z prywatnego blockchaina, aby umożliwić użytkownikom zachowanie pełnej kontroli nad danymi dotyczącymi opieki zdrowotnej. Aplikacja może utorować im drogę do sprzedaży we własnym zakresie w przyszłości.

5. Gry

Wraz z rozwojem zakupów i mikropłatności wielu graczy ma teraz ogromne repozytorium „rzeczy” powiązanych z ich różnymi kontami. Oczywiście stwarza to problemy bezpieczeństwa. Co się stanie, jeśli haker ją ukradnie? Co się stanie, jeśli serwery firmy macierzystej przejdą w tryb offline? I tak dalej.

Wdrażając blockchain, gracze będą mogli w końcu posiadać te przedmioty wprost i cieszyć się całkowitą kontrolą nad swoim statusem. Przenoszenie elementów w grze na inne osoby stanie się łatwiejsze i bezpieczniejsze, a nikt nie będzie mógł ich złośliwie replikować.

6. Inteligentne kontrakty

Inteligentne kontrakty umożliwiają firmom i osobom prywatnym tworzenie bezpiecznych relacji cyfrowych. Na przykład inteligentna umowa blockchain może stanowić podstawę złożonej transakcji prawnej lub umowy ubezpieczenia.

Istnieje nadzieja, że ​​blockchain może zmniejszyć zapotrzebowanie na pośredników, a w konsekwencji uczynić takie procesy zarówno bezpieczniejszymi, jak i tańszymi.

Nie będę roztrząsał technicznych aspektów tych rzeczy, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak działają inteligentne kontrakty .

7. Walka z fałszerstwem dzieł sztuki

Fałszerstwo sztuki istniało prawie tak długo, jak sama sztuka. Ale czy technologia blockchain może ostatecznie pomóc pokonać przestępców?

Firma amerykańska Verisart z pewnością tak uważa. Korzystając z blockchainu, pozwolił on zarówno artystom, jak i właścicielom na tworzenie standardowych weryfikacji w Internecie z własnego domu. W tej chwili aplikacja jest dostępna tylko dla zaproszonych. Wkrótce powinna stać się dostępna dla wszystkich.

8. Pobranie podatków

Chociaż blockchains zapewniają osobom większą przejrzystość i kontrolę nad ich danymi, mogą zrobić to samo dla rządów. A to może oznaczać tylko jedną rzecz – pobór podatków! ( no trudno)

W Chinach władze stosują obecnie mechanizm blockchain zarówno do opodatkowania, jak i wystawiania faktur elektronicznych. Projekt został wprowadzony w 2017 r. Z pierwszą fakturą opartą na blockchain  w sierpniu 2018 r. ( Faktura wystawiona przez lokalną restaurację)

9. Bezpieczeństwo żywności

Istnieje wiele przypadków, w których zła partia żywności powoduje zamknięcie całego sektora przemysłu. Kryzys BSE w Wielkiej Brytanii z lat 90., skandal z mlekiem dla niemowląt w Chinach w 2008 r. I epidemia E. coli w 2006 r. W Ameryce Północnej. ( choroba szalonych krów?)

Technologia Blockchain może pomóc w zmniejszeniu tego typu przypadków poprzez stworzenie ogromnej bazy danych pochodzenia żywności, zawsze ze wszystkimi powiązanymi szczegółami. Przejrzystość poprawi bezpieczeństwo żywności, obniży koszty i zredukuje ilość odpadów.

10. Bezpieczeństwo komputera

Zaledwie tydzień mija bez wiadomości o naruszeniu bezpieczeństwa danych w dużej organizacji. Hakerzy mogą reagować na exploity szybciej niż firmy, co prowadzi do niekończącej się gry w kotka i myszkę.

kot i mysz blockchain stabrawa tadeusz dascoin blockchain kryptowaluty

Blockchains mogą w końcu sprawić, że kot zwycięży.

Technologia ma trzy kluczowe cechy, które nadają się do cyberbezpieczeństwa: dane, które nie mogą zostać naruszone, decentralizacja i bezpieczeństwo kryptograficzne.

Jeden przykład cyberbezpieczeństwa opartego na blockchain można znaleźć w Guardtime .

Firma z siedzibą w Amsterdamie zapewnia infrastrukturę do podpisu bez użycia klucza za pośrednictwem blockchain. Decentralizuje wszystkie klucze kryptograficzne, dzięki czemu nie można ich łączyć. Większość firm korzysta z systemu infrastruktury klucza publicznego. Klucze są utrzymywane przez centralę, gdzie są znacznie bardziej podatne na kradzież.

Ciągła rewolucja Blockchain

Te przykłady firm wykorzystujących technologię blockchain i inne aplikacje typu blockchain w świecie rzeczywistym tylko zarysowują powierzchnię sektora, który jest gotowy do rewolucji.

 To tylko kwestia czasu, dopóki blockchain będzie odgrywał rolę w każdym aspekcie naszego codziennego życia.