wielka tajemnica kryptowaluty bitcoin tadeusz stabrawa blockchain

Dzisiaj kryptowaluty stały się globalnym zjawiskiem znanym większości ludzi. Choć nadal jest to w pewnym sensie maniakalne i niezrozumiałe dla większości ludzi, banków, rządów i wielu firm. Nie zdają sobie sprawy ze  znaczenia kryptowalut.

Ale poza hałasem i komunikatami prasowymi przytłaczająca większość ludzi – nawet bankierzy, konsultanci, naukowcy i programiści – ma bardzo ograniczoną wiedzę na temat kryptowalut. Często nie potrafią nawet zrozumieć podstawowych pojęć.

Przejdźmy przez całą historię. Czym są kryptowaluty?

  • Skąd się wzięła krypto-waluta?
  • Dlaczego warto poznać krypto walutę?
  • A co musisz wiedzieć o krypto-walucie?
  • Czy można zarobić na kryptowalutach?

Czym jest krypto-waluta i jak kryptowaluty stają się jako produkt uboczny cyfrowej gotówki

Niewiele osób wie, ale kryptowaluty pojawiły się jako produkt uboczny innego wynalazku. Satoshi Nakamoto, nieznany wynalazca Bitcoin, pierwszej i wciąż najważniejszej krypto-waluty (ca, 53 %), nigdy nie zamierzał wymyślać waluty.

W swojej zapowiedzi Bitcoin pod koniec 2008 roku Satoshi opracował „Elektroniczny system kasowy Peer-to-Peer”.

Najważniejszą częścią wynalazku Satoshi było to, że znalazł sposób na zdecentralizowany system cyfrowej gotówki. W latach dziewięćdziesiątych podjęto wiele prób stworzenia cyfrowych pieniędzy, ale wszystkie one zawiodły.

Po tym, jak wszystkie centralne próby zawiodły, Satoshi próbował zbudować cyfrowy system gotówki bez centralnej jednostki. Jak sieć Peer-to-Peer do udostępniania plików.

Decyzja ta stała się narodzinami krypto-waluty. To brakujący element, w którym Satoshi znalazł cyfrową gotówkę. Powód jest nieco techniczny i złożony, ale jeśli go zdobędziesz, będziesz wiedział więcej o kryptowalutach niż większość ludzi. Postarajmy się, aby było to tak proste, jak to tylko możliwe:

Aby zrealizować cyfrową gotówkę, potrzebujesz sieci płatniczej z kontami, saldami i transakcjami. Łatwo to zrozumieć. Jednym z głównych problemów, który musi rozwiązać każda sieć płatnicza, jest zapobieganie tak zwanym podwójnym wydatkom : aby jeden podmiot nie wydał tej samej kwoty dwukrotnie. Zwykle robi to centralny serwer, który rejestruje salda.

W zdecentralizowanej sieci nie masz tego serwera. Potrzebujesz więc każdej pojedynczej jednostki sieci do wykonania tej pracy. Każdy użytkownik w sieci musi mieć listę wszystkich transakcji, aby sprawdzić, czy przyszłe transakcje są ważne, lub spróbować podwoić wydatki.

Ale jak te podmioty mogą zachować konsensus w sprawie tych zapisów?

Jeśli rówieśnicy sieci nie zgadzają się co do jednego, niewielkiego salda, wszystko jest zepsute. Potrzebują absolutnego konsensusu.Zwykle bierzesz ponownie centralny organ, aby zadeklarować prawidłowy stan sald. Ale jak osiągnąć konsensus bez centralnej władzy?

Nikt nie wiedział, dopóki Satoshi nie pojawił się znikąd. W rzeczywistości nikt nie wierzył, że jest to możliwe.

Satoshi to udowodnił. Jego główną innowacją było osiągnięcie konsensusu bez centralnego autorytetu. Kryptowaluty są częścią tego rozwiązania – częścią, która sprawiła, że ​​rozwiązanie było ekscytujące, fascynujące i pomogło mu nadążyć za światem.

 

czytaj więcej, wkrótce……